Husky

 

 

INTERWENCJA MAKÓW PODHALAŃSKI
Dostaliśmy informację, że w jednej z miejscowości niedaleko Makowa Podhalańskiego jest huski nigdy nie spuszczany z łańcucha - pies ma duże problemy z poruszaniem się. 
Na miejscu nasze inspektorki Beata Porębska i wolontariuszka Kasia zobaczyły najpierw piękny dom, a przy nim wyłysiałego, chudego, ledwo poruszającego się huskiego. Pies był przy budzie na łańcuchu. Jak inspektorki podeszły okazało się, że biedak strasznie cuchnie, na szyi miał odwrotnie założoną kolczatkę. W misce zamarznięte: ziemniaki i resztki z obiadu z poprzedniego dnia. Wody w ogóle nie było. Właściciel miał do wyboru: albo inspektorka wzywa policją i przedstawiciela urzędu gminy albo natychmiast - w asyście inspektorów La Fauny zawozi psa do lekarza weterynarii. Właściciel zabrał psa do lekarza w Makowie Podhalańskim. Kiedy husky został odpięty z łańcucha Beata Porębska zauważyła, że pod odbytem ma dziurę z której wycieka krew, przy obdukcji okazało się, że to był rozpadnięty guz. Pies wymagał hospitalizacji, a w gabinecie w Makowie Podhalańskim nie było takiej możliwości. Lekarz polecił lecznicę w Białce. Właściciel z inspektorami tam pojechał. To fragmenty obdukcji: "Pies chudy. Okrywa włosowa matowa, martwy włos pozbijany w pojedyncze dredy. Fetor z pyska, kamień nazębny. Zaawansowana paradontoza. Brak górnych siekaczy i większości dolnych. Pierwsze przedtrzonowce prawej szczęki i prawej żuchwy ruchome.(...) Skóra przestrzeni między palcowych, łokci, pachwin, mostka zliszajowaciała. Łojotok suchy. Na powiekach śladowe ilości wypływu ropnego. Owrzodziała zmiana rozrostowa ( średnicy 5 zł) poniżej zwieracza odbytu. Mięśnie kończyn miednicznych słabo rozbudowane ( mała ilość ruchu?).
Pies został poddany zabiegom:
"Przeprowadzono sanację jamy ustnej. Usunięto ruchome przedtrzonowce. Usunięto zmianę rozrostową z okolicy krocza. Guzek w całości wysłano do badania histopatologicznego. Psa wyczesano oraz oczyszczono wszystkie zmienione zapalnie zmiany skórne. Diagnoza: Parodontoza. Kamień nazębny. Zmiana rozrostowa na skórze krocza. Anemia. Problemy z chodzeniem ze względu na małą ilość ruchu. Wykonano badania diagnostyczne".
Zarówno inspektorzy jak i lekarz zalecili by pies po powrocie z lecznicy był umieszczony w ciepłym pomieszczeniu.Właściciel podpisał to również w zobowiązaniu, a my to sprawdzimy.

0
0
0
s2smodern

La Fauna Fundacja Dla Zwierząt - interwencje i adopcje

ul. Balicka 56/29; 30-149 Kraków

tel. 791-300-767

 

 

Wspieraj nas - przelewy na konta:

Rachunek bankowy w PLN nr: 51 1050 1445 1000 0090 3123 5246

Rachunek bankowy w EUR nr: 56 1050 1445 1000 0090 3123 5253

 

tworzenie stron www LMK studio